Οι διαφορετικοί μας φίλοι!

Κατά το δεύτερο εργαστήρι δεξιοτήτων οι μαθητές της Γ΄ τάξης ασχολήθηκαν με το θέμα της αναπηρίας. Αρχικά δούλεψαν μέσα στην τάξη ανιχνεύοντας όσα μπορούν κι όσα δεν μπορούν να κάνουν και τα συναισθήματα που τους δημιουργούνται, κατασκευάζοντας τα αντίστοιχα δέντρα. Στη συνέχεια μίλησαν για όλες τις μορφές της αναπηρίας, παρακολούθησαν σχετικά βίντεο, έπαιξαν βιωματικά παιχνίδια. Τέλος την Τρίτη 14/02/2023 επισκέφτηκαν τον Σύλλογο “Περπατώ”, όπου ξεναγήθηκαν στους χώρους της εκμάθησης αυτόνομης διαβίωσης. Στη συνέχεια πήγαν στο κλειστό Γυμναστήριο και, με τη βοήθεια εθελοντών, γνώρισαν παραολυμπιακά αθλήματα. Ήταν μια αξέχαστη εμπειρία! Χίλια ευχαριστώ στους εργαζόμενους και στους εθελοντές του Συλλόγου!