Σκυλιά, τα ζώα της καρδιάς μας!

1712746728802

Μία όμορφη επίσκεψη δεχτήκαμε στο σχολείο μας την Τρίτη 9/04/2024.Στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος του Δήμου Κομοτηνής με στόχο την ενημέρωση των μαθητών για την κυνοφιλία, μετά από πρόσκληση μας, βρέθηκαν στο σχολείο μας ο πιστοποιημένος εκπαιδευτής σκύλων κος Μπάμπης Κουκουζέλης και η βοηθός κτηνιάτρου του δημοτικού κυνοκομείου κα Ευαγγελία Μουτουσίδου. Μέσα από μια όμορφη παρουσίαση τα παιδιά ενημερώθηκαν για τους διαφορετικούς ρόλους ενός σκυλιού (σκύλος-διασώστης, σκύλος-οδηγός και κυρίως σκύλος-ζώο συντροφιάς). Ενημερώθηκαν για τις υποχρεώσεις που προκύπτουν από την απόφαση υιοθεσίας ενός σκυλιού, αλλά κι από τα προβλήματα που δημιουργούνται από την εγκατάλειψη του. Ευαισθητοποιήθηκαν πάνω σε θέματα κακοποίησης των ζώων. Η έκπληξη ήταν στο τέλος της παρουσίασης, όταν το εκπαιδευμένο πανέμορφο λαμπραντόρ ΛΕΞΙΣ δέχτηκε τα χάδια και τα παιχνίδια των μαθητών.