Η Παναγία των Παρισίων

ΑΦΙΣΑ

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024 οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν το διαδραστικό ροκ μιούζικαλ της παιδικής σκηνής Θεσσαλονίκης ”Η Παναγία των Παρισίων”, βασισμένο στο διαχρονικό μυθιστόρημα του Βίκτωρα Ουγκώ. Πρόκειται για ένα έργο που  προάγει την αγάπη, την φιλία, την ηθική, την ενσυναίσθηση, την αξία της διαφορετικότητας και τη δύναμη της αποδοχής της, καταγγέλλοντας τις αυθαιρεσίες της εξουσίας και τις κοινωνικές διακρίσεις.

Τα παιδιά παρακολούθησαν την ιστορία του δύσμορφου κωδωνοκρούστη Κουασιμόδου, της όμορφης τσιγγάνας Εσμεράλδας και των υπόλοιπων ηρώων του έργου. Μια ιστορία που περιγράφει τα κακώς κείμενα του μεσαίωνα και αγγίζει έννοιες διαχρονικές και ανθρώπινες που θυμίζουν την σκληρότητα και την βία της σημερινής εποχής.